اطلاعات گیاهان

تاریخ بروزرسانی: 17:02 - 19 آبان 1400

اطلاعات گیاهان

گل شمعدانی


یکی از بهترین گل های ایران بدون شک شمعدانی می باشد. ظاهر زیبای این گیاه باعث شده تا همه عاشق آن شوند. این گل زیبا در رنگ های مختلف وجود دارد و مناسب خانه های آپارتمانی و منازل ویلایی می باشد.

گیاهان شمعدانی برای اینکه سرحال و تازه باقی بمانند به نور زیادی نیاز دارند و هر روز باید حداقل ۴ ساعت نور غیر مستقیم خورشید دریافت کنند. نور مستقیم برای این دسته از گیاهان مناسب نمی باشد و سبب پریدگی رنگ های آن و سوختگی بر روی برگ گل شمعدانی می شود. همچنین این گل به آبیاری متوسط تا زیادی برای درخشان ماندن نیاز دارد.

این گل از سال ۹۰ جزء پر فروش ترین گل های کشور شده است.


پتوس


پتوس از گیاهان پر فروش و زیبا ، می باشد. پتوس گیاهی از خانواده شیپوریان و بومی جزایر سلیمان است. این گیاه جذاب در بین مردم به نام دلبر نیز شناخته می شود.

میتوانید این گل را برای کسانی که خانه جدید خریدند ، هدیه ببرید و آن ها را خوشحال کنید.

یکی از دلایل فروش خوب این گیاه این است که به مراقبت زیادی احتیاج ندارد. این گیاه در برابر نور کم پژمرده نمی شود و از این نظر فوق العاده عالی می باشد. همچنین به آبیاری زیادی نیز احتیاج ندارد ، ولی برای اینکه بهترین رشد اش را داشته باشد و بدرخشد ، بهتر است که هر وقت خاکش خشک شد ، به آن آب بدهید.

پتوس را در دمای ۱۰ الی ۲۰ درجه نگهداری کنید تا همیشه سرزنده بماند.


سانسوریا


رسیدیم به یکی از بهترین گل های ایران ،‌سانسوریا یا زبان مادر شوهر! این گل زیبا همیشه جزء پر فروش ترین و معروف ترین گل های ایران از قدیم تا به امروز بوده است.

سانسوریا انواع متفاوتی دارد که عمده آن: پاکوتاه ،‌شمشیری ، ابلق ، مهتابی و نیزه ای می باشد. تنوع بالای گل سانسوریا باعث شده است تا بین مردم عزیز باشد.

گیاه سانسوریا میتواند هوای خانه را تصفیه کند و انرژی های منفی را از خانه دور سازد و انرژی های مثبت را روانه کند.

برای نگهداری از این گیاه باید به نکاتی توجه کنید. نور غیر مستقیم و به نسبت زیاد به این گل بدهید تا همچنان شاداب باشد. این گل را در دمای متعادل نگهداری کنید. از آبیاری بسیار زیاد پرهیز کنید و فقط در حد مرطوب شدن خاک هایش ، به آن آب بدهید.


قاشقی


قاشقی گیاهی در تمام طول سال سبز و معروف ایران می باشد. برگ های این گیاه مانند قاشق هستند و به همین دلیل اسم این گل ها ،‌قاشقی می باشد.

این گیاه به دلیل اینکه در برابر سایه بسیار مقاومت دارد ، برای گیاهان آپارتمانی کاملا مناسب می باشد. البته که نوع ابلق این گیاه نیاز به نوری زیاد دارد تا رشد خوبی داشته باشد ، اما در کل نوع های دیگر این گیاه اینگونه نیستند و با هر نوری سازگاری میکنند.

گیاه قاشقی به آبیاری زیادی احتیاج ندارد و بهتر می باشد که بعد از اینکه خاک آن خشک شد ، آبیاری را انجام دهید.


زاموفیلیا


یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی که حتی مبتدیان نیز میتوانند آن را نگهداری کنند ،‌گیاه زاموفیلیا می باشد. این گیاه به آبیاری زیاد حساسیت دارد و فقط باید زمانی آبیاری شود که خاک اش خشک شده باشد.

زاموفیلیا به نور غیر مستقیم نیاز دارد و اگر نور مستقیم باشد ،‌سبب سوختگی برگ های آن میگردد. برای اینکه زاموفیلیا جذاب تر و شاداب تری داشته باشد ،‌هر چند وقت یکبار آن را غبار پاشی کنید.


شامادورا


گیاه شامادورا به دلیل مراقبت آسان و تصفیه کنندگی هوا ،‌بسیار پر فروش می باشد. نخل های شامادورا برگ های نازک به رنگ سبز مایل به تیره دارند که بسیار زیبا می باشد.

رشد این گیاه مناسب خانه های آپارتمانی می باشد و نهایتا تا ۲ متر می تواند رشد کند. نخل شامادورا را میتوانید در پذیرایی خانه خود بگذارید و از آن لذت ببرید.

برای آبیاری این گیاه ، اول باید خاک آن خشک شود. یادتان باشد که آبیاری زیاد برای نخل شامادورا مناسب نمی باشد و سبب پوسیدگی ریشه آن می شود.

این گیاه تا حدودی سایه را تحمل میکند اما بعد از مدتی رنگ های آن میپرد. روزی حداقل ۳ ساعت نور خورشید به شامادورا بدهید.


آنتوریوم


این گل بسیار زیبا است و میتواند برای دکوراسیون منزل شما بسیار مناسب باشد.

یکی از علت های محبوبیت و پر فروش بودن این گیاه ، طول عمر بالای آن می باشد.

در بسیاری از گل آرایی های مختلف از آنتوریوم برای زیبا سازی استفاده می شود.

آنتوریوم به آبیاری متوسط و حداقل ۳ ساعت نوری در روز احتیاج دارد تا همچنان سرحال و شاداب باقی بماند. در فصل زمستان آبیاری این گیاه را به هفته ای یکبار کاهش دهید. همچنین نور غیر مستقیم به این گیاه بدهید.

اگر احتیاج به تعویض گلدان داشتید حتما این کار را بعد از تمام شدن دوران گل دهی انجام دهید تا به گل های آنتوریوم آسیبی وارد نشود.


بنفشه آفریقایی


بنفشه آفریقایی با برگ های مخملی و کرک دارش ، بسیار برای منازل آپارتمانی مناسب می باشد.

گل های بنفشه میتوانند به رنگ های ارغوانی ، آبی و بنفش باشند.

این گیاه بسیار در ایران فروش دارد و همچنین نگهداری آن نیز سخت نمی باشد.

یکی از ویژگی های فوق العاده گل بنفشه آفریقایی این است که میتواند در تمام سال گلدهی کند.

نگهداری این گیاه آسان می باشد و فقط باید آبیاری و نور آن تنظیم شود.

بهترین دما برای گلدهی بنفشه آفریقایی ، دمای ۱۰ الی ۲۰ درجه سانتی گراد می باشد.


حسن یوسف


یکی دیگر از بهترین های گل های ایران ، حسن یوسف می باشد. این گل از نظر ظاهری بسیار زیبا می باشد و همچنین بوی خوبی نیز دارند. ساقه های این گیاه دارای چهار گوش می باشند

رنگ های این گیاه ،‌ صورتی ،‌ سبز ، زرد و ارغوانی هستند.

این گیاه توانایی این را دارد که به صورت دائم رشد کند ،‌ اما بهتر است که در فصل زمستان ، در داخل خانه نگهداری شود.

از نیاز های این گل میتوان به آبیاری زیاد ،‌ خاک قلیانی و نور زیاد اشاره کرد. همچنین رطوبت خانه شما نیز باید ۶۰ درصد باشد تا حسن یوسف شما پوسیده نشود.

حسن یوسف برای رشد خوب به محیطی روشن احتیاج دارد. بهترین نور برای این گیاه ، غیر مستقیم می باشد.

میتوانید برای رشد بهتر گیاه ،‌ به آن هر هفته از فروردین تا شهریور ، ۳ گرم کود بدهید.

بهترین خاک برای گل حسن یوسف ،‌ خاک باغچه و ماسه می باشد. دقت کنید که خاک شما باید سبک و دارای زهکشی بالا باشد تا آب های اضافی از آن خارج شوند.


پرنده ی بهشت


از دیگر گیاهان فوق العاده برای منازل آپارتمانی ‌، گل پرنده بهشتی می باشد. ارتفاع این گل زیبا در صورت نگهداری خوب به ۶ متر نیز میرسد و از این نظر بسیار عجیب و خارق العاده می باشد.

برای اینکه پرنده ی بهشتی رشد خوبی داشته باشد ،‌ نیاز به نور زیاد و غیر مستقیم دارد. بهترین مکان برای گذاشتن این گیاه ،‌پشت پنجره و یا تراس می باشد.

از علت های دیگر رشد خوب این گیاه ،‌خاکی سبک و دارای زهکشی مناسب می باشد.

در کل پرنده بهشتی بسیار فوق العاده می باشد و جلوه تازه ای به منازل آپارتمانی می دهد.


کاج مطبق


کاج مطبق یکی از گیاهانی است که قیمت متعادلی دارد و همچنین دارای فروش بالایی در ایران می باشد.

قد این گیاه کوچک است و به همین دلیل برای کاشتن در گلدان بسیار عالی می باشد.

بهترین دما برای کاچ مطبق ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد می باشد. این گل نباید تغییرا دمایی گوناگونی را دچار شود. بهترین دما برای این گیاه در زمستان ۵ تا ۱۰ درجه سانتی گراد می باشد.

این گیاه به آبیاری بسیار زیادی احتیاج ندارد. آبیاری های کم در صبح و غروب برای این گیاه عالی می باشد.

بهترین رطوبت برای این گیاه ۸۰ درصد می باشد.

درخت کاج مطبق نور مستقیم خورشید را دوست ندارد، اما کمی از صبح و غروب آفتاب را تحمل می کند. در غیر این صورت، یک محل سایه دار با فضای کافی بسیار خوب است. باید کاملاً روشن باشد، چون کاج فقط چیزی در مقابل نور خورشید مستقیم دارد، اما به سایه نیاز ندارد.


آگاپانتوس یا همان سوسن آفریقایی


در اکثر فرهنگ کشور های مختلف ، این گل نماد عشق را میدهد. نام این گل در انگلیس آگاپانتوس میباشد.

دسته گل سوسن آفریقایی میتواند برای سوپرایز کردن عشقتان بسیار مناسب باشد. همچنین میتوانید از این دسته گل زیبا ، برای مادرتان نیز تهیه نمایید.

آگاپانتوس یا همان سوسن آفریقایی ، گل ملی آنتیگ (جزیره ای در کارائیب) محسوب می شود.

همانطور که از نامش مشخص است ، بومی آفریقای جنوبی میباشد.

این گل زیبا در ایران بسیار طرفدار دارد. فصل گلدهی سوسن آفریقایی در اوایل بهار و تابستان میباشد. گل های سوسن به رنگ های زیبای سفید و آبی میباشند. این گل شگفت انگیز به دلیل خاص بودنش ، به سختی یافت میشود.

گلبرگ‌های این گل قیفی شکل بوده و حدودا ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر هستند و هسته آن را احاطه کرده است.

ساقه های آگاپانتوس بلند و قوی بوده و گلبرگ های آبی و سفید زیبایی دارد.

نگهداری گل سوسن آفریقایی(آگاپانتوس)

این گل زیبا نسبت به میوه ها حساس بوده و اگر در کنار آنها باشد ، پژمرده میشود. گاز های اتلین میوه ها برای این گیاه مضرر است و به همین خاطر پژمرده میشود.

عمر گل سوسن آفریقایی در گلدان زیاد نمیباشد ؛ البته که بسته به نگهداری شما نیز دارد. بهتر است که گل سوسن آفریقایی را در باغچه خود بکارید و سالیان سال از آن لذت ببرید.

گل ها را از وسایل گرمایشی و سرمایشی منزلتان دور کنید. همچنین آن را در معرض باد قرار ندهید.

گل های سوسن آفریقایی باید در مکان هایی که رطوبت دارد قرار بگیرد و همچنین نور خورشید به آنها بتابد. نباید نور خورشید مستقیم باشد زیرا برگ های آن را میسوزاند. نام دیگر سوسن ، لیلیوم میباشد که از قسمت لیلیوم میتوانید بطور جامع با این گل زیبا آشنا شوید.

شاخه های گل را هر روز چک و بررسی کنید و اگر دچار پوسیدگی بود ، آن ها را هرس کنید. همینطور بهتر است که هر روز ساقه ها را یک سانت کوتاه کنید.

سرعت رشد این گل تا یک متر میرسد.

این گیاه زیبا مقاوم به کم آبی است اما بهتر است که به طور منظم آبیاری انجام شود.

گل سوسن آفریقایی در خاک های فقیر نیز رشد خوبی دارد اما اگر خاک غنی شده باشد ، رشد بهتری انجام میگردد. همچنین خاک ها اگر کمپوست داشته باشند برای گیاه مفید می باشد.

سوسن آفریقایی گرما را دوست دارد و تحمل سرمای شدید را ندارد.

در بخش هایی از کشور که دارای زمستان‌های شدید هستند ، بهتر است که آن‌ها را در گلخانه‌های سرد پرورش دهید یا گلدان‌ها را در حین زمستان به داخل گلخانه ببرید.

در تابستان آبیاری را به طور منظم انجام دهید ؛ میتوانید در زمستان آبیاری را کم کنید.

همچنین میتوانید گل های سوسن آفریقایی را هر چهار سال یکبار بیرون بیاورید و قلمه بزنید. این کار باعث میشود تا گلدهی آنان بیشتر شود.


اسپاتی فیلوم


اسپاتی فیلوم گیاهی چند ساله بوده و از دسته خانواده شیپوریان میباشد. این گل زیبا میتواند در هر مکانی رشد کند. در آمریکا به عنوان گل باغچه ای از آن یاد میشود.

گیاه اسپاتی فیلوم برگ های براق سبز و نوک تیزی دارد. همچنین برای تصفیه کنندگی هوا مناسب است و سم های داخل خانه از جمله آمونیاک را از بین میبرد.

نگهداری از اسپاتی فیلوم دشوار نیست و با نور کم هم به خوبی کنار می آید.

نگهداری گل اسپاتی فیلوم

نور

این گیاه جذاب در نور کم هم رشد خوبی دارد و به مرور عادت میکند ؛ اما اگر به طور کلی نور طبیعی و مصنوئی وجود نداشته باشد و در تاریکی مطلق قرار گیرد ، رشد و گلدهی خوبی نخواهد داشت.

هیچ گاه اسپاتی فیلوم را در مقابل مستقیم نور خورشید قرار ندهید ،‌ چون باعث سوختگی و خفگی گل میشود.

علت زرد شدن گل های اسپاتی فیلوم ، نور بسیار کم میباشد که نیاز گیاه را به طور کامل برطرف نمی کند.

آبیاری

گل اسپاتی فیلوم خاک مرطوب را دوست دارد. هر زمانی که خاک خشک شد ، آبیاری را شروع کنید. اما در نظر داشته باشید که خاک به طور کامل خیس نشود چرا که باعث از بین رفتن گیاه خواهد شد.

اگر در آبیاری زیاده روی کردید ، بهتر است آب اضافی را خارج کنید تا اسپاتی فیلوم دچار پوسیدگی نشود.

با یک برنامه ریزی مناسب به اسپاتی فیلوم آب دهید. اگر آبیاری کم و یا زیاد باشد ، برگ هایش قهوه ای میشود.

چنانچه اسپاتی فیلوم را در خارج از خانه نگهداری میکنید ، بهتر است که آبیاری آن را بیشتر کنید.

گل اسپاتی فیلوم به مهربانی معروف است ؛ شما میتوانید گل های زرد و پژمرده آن را جدا کنید و سپس آبیاری را انجام دهید.

اگر آب لوله کشی شما دارای املاح بالا باشد ، برگ گل ها زرد خواهند شد. بهتر است که آب را درون ظرفی باز قرار دهید و ۱۲ ساعت منتظر بمانید تا املاح آب کم شود.

کوددهی

این گل به کوددهی خاصی نیاز ندارد ؛ اما اگر میخواهید عمل کوددهی را انجام دهید ، از کودهای سنگین استفاده نکنید.

کوددهی باید در فصول رشد انجام شود و ماهی یکبار ایده ال ترین زمان برای کوددهی می باشد. برای اینکه کود بر رشد گیاه تاثیر بگذارد ، باید منیزیم و آهن داشته باشد.

کوددهی بیش از حد ، نوک برگ های اسپاتی فیلوم را قهوه ای میکند. همچنین در فصل استراحت این گل ، کوددهی را انجام ندهید.

تعویض گلدان اسپاتی فیلوم

گلدانی هم اندازه و مناسب برای اسپاتی فیلوم تهیه کنید تا رشد بهتری داشته باشد. زمانی عمل تعویض گلدان را انجام دهید که رشد گیاه بیشتر شده باشد و گلدان برایش جای اضافه ای ندارد.

هنگام تعویض گلدان حتما ریشه هایی که سیاه و پژمرده شده است را جدا نمایید.

زمان هرس گل اسپاتی فیلوم

شما میتوانید با هرس کردن گیاه ، به ظاهر گل صفای دوباره ای ببخشید.

زمان مناسب برای هرس کردن این گل زیبا به این صورت است که اگر هر قسمتی از گیاه پوسیده و زرد شد ، بایستی آن را جدا نمایید. هر وقت که دیدید برگ ها ویژگی های مثبت خودشان را از دست دادند ، آنها را هرس کنید. هرس کردن باعث گلدهی بیشتر گیاه خواهد شد.


سوسن آفریقایی


قبیله‌ی زولو از آگاپانتوس برای درمان بیماری های قلبی ، سرما خوردگی ، تب ، فلج و… استفاده میشود.

همچنین از این گل ها در زمان بارداری استفاده میکنند تا فرزند آنان ، سلامت بیشتری داشته باشد. البته بهتر است با پزشک مشورت کنید.

کوه نوردان میتوانند برگ های گل سوسن آفریقایی را در کفش خود بگذارند ، تا پاهایشان درد نگیرد. گفتنی است که اگر برگ های این گیاه را به مچ پای خود بپیچید ، تب شما بر طرف میشود.

اگر به نکات گفته شده توجه فرمایید ، میتوانید از آن به طور درست نگهداری کنید و برای بیماری های مختلف استفاده نمایید.


دراسنا


دراسنا یکی از گیاهان محبوب آپارتمانی است که خود را با هر آب هوایی وقف می دهد و مقاومت بالایی دارد. در برابر کم آبی مقاوم بوده و با نور کم نیز سازگار است.

شما می توانید این گیاه را به افرادی که در نگهداری از گل و گیاهان مبتدی هستند ، هدیه دهید.

نام علمی این گیاه dracaena می باشد و به جنوب شرقی آفریقا تعلق دارد. برگ های درسنا به رنگ سبز پر رنگ است.

بعضی از دراسنا ها خاصیت تصفیه کنندگی هوا را در خود دارند و می توانند فضای خانه شما را از مواد سمی مانند حشره کش ها ، اثرات مواد شوینده و ضدعفونی کننده ها، باکتری ها پاک بسازد و برای شما محیطی ایمن را فراهم آورد.

گیاه درسنا انواع متفاوتی دارد


دراسنا برگ لیمویی


این گونه برگ های بسیار زیبایی دارد که آن را بسیار محبوب کرده است. برگ های آن هم زرد و سبز هستند و چون رنگ آن تقریبا به لیمو شباهت دارد آن را به عنوان برگ لیمویی می شناسند. این گیاه نگهداری بسیار آسانی دارد و هر کسی می تواند آن را به خوبی در خانه خود پرورش دهد.

دراسنا برگ لیمویی در خانه می تواند تا ۲ متر رشد داشته باشد. شما می توانید برای جلوگیری از ارتفاع زیاد آن ، هرس کردن را امتحان کنید. با هرس هم گیاه شاداب می ماند و هم تا ارتفاع مد نظر شما رشد خواهد داشت.

سعی کنید که دراسنا را هر از گاهی به سمت نور خورشید بچرخانید تا فتوسنتر آن بهتر صورت گیرد.


یشم


ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 150 الی 180 سانتی متر

گیاه یشم با فضای رشدی در گلدان سازگار بوده و به مراقبت کمی جهت پرورش نیاز دارد. گیاه یشم این قابلیت را دارد که به اکثر طیف های نوری در داخل فضای خانه سازگاری داشته باشد با این حال بهترین نور برای ترغیب نمودن گیاه به رشد حداکثری، نور غیر مستقیم خورشید می باشد.


برگ انجیری


ارتفاع گیاه در حداکثر دوران رشد: 150 الی 240 سانتی متر

گیاه برگ انجیری به دلیل داشتن شاخه و برگ هایی بزرگ، از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار بوده و به همین علت از گیاهان آپارتمانی بزرگ محسوب می شود.

وجود گیاه برگ انجیری در داخل خانه سبب ایجاد شرایط نقاط گرمسیری (استوا) در محیط شده و همین امر باعث می شود راندمان کیفی هوا افزایش پیدا کند.


دراسنا پرچمی


دراسنا پرچمی که به درخت اژدها هم نامیده می شود یکی دیگر از درختچه‌های آپارتمانی محبوب است. این درخت برگ‌های دراز باریک و نوک تیز دارد. ارتفاه دراسنا پرچمی می‌تواند تا 2 متر هم برسد. در بین انواع دراسنا، نوع پرچمی آن از بقیه مقاومت بیشتری دارد. اگر گیاه در فضای آزاد رشد کند می تواند گل بدهد اما در خانه معمولا این اتفاق نمی‌‎افتد. اگر می‌خواهید گیاهتان شاخه جدید بدهد و چند‌شاخه شود باید جوانه انتهای را قطع کنید. با این کار جوانه های جانبی از حالت خفته درمی‌آیند و گیاه چندشاخه می‌شود.

آبیاری و رطوبت

در فصل تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان به هفته‌ای یک بار آبیاری نیاز دارد. برای افزایش رطوبت گیاه هفته‌ای دو تا سه بار هم غبارپاشی کنید.

نور

دراسنا پرچمی گیاهی نوردوست است. البته نور مستقیم آفتاب می تواند باعث سوختان برگ‌ها شود.

دما

دمای 15 تا 24 درجه مناسب است.

خاک

مخلوط خاک باغچه، خاک برگ و شن حاوی کمپوست مناسب است.


یوکا


گیاه یوکا دارای برگ‌های نوک تیز خنجرمانند و سبز رنگ می باشد. این گیاه به دلیل نگهداری آسان موردعلاقه‌ی بسیاری از افراد است. یوکا را هم می‌توانید در منزل نگهداری کنید و هم در باغچه بکارید. با قطع جوانه‌های انتهایی گیاه می‌توانید آن را چندشاخه کنید.

آبیاری

در فاصله بین دو آبیاری صبر کنید تا خاک گیاه خشک شود و سپس اقدام به آبیاری نمایید.

نور

با این که تا مدتی در سایه می ماند ولی به نور متوسط نیاز دارد.

دما

در دمای 13 تا 18 درجه به خوبی رشد می‌کند. در تابستان باید گلدان را به محیط خنک‌تری منتقل کنید.

خاک

خاک حاوی کمپوست مناسب است.


فیکوس بنجامین


یک نوع دیگر درخته آپارتمانی فیکوس بنجامین است. بنجامین درختچه مقاوم و کم‌نیازی است و به همین دلیل گیاهی محبوب برای نگهداری در آپارتمان است. بنجامین از گیاهان بومی مناطق جنوب و جنوب شرقی آسیا مانند کشور تایلند است. این گیاه میوه‌های کوچکی تولید می‌کند که پرندگان از آن تغذیه می‌کنند. با این‌که بنجامین گیاهی پرتوقع نیست ولی اگر مداوما به آن رسیدگی کنید به خوبی رشد می کند و می تواند تا 2 متر هم ارتفاع بگیرد.

آبیاری

گیاه به کم‌آبی مقاوم است. در تابستان هر دو هفته یک‌‌بار و در زمستان یک بار در هفته(یا 10 روز یک‌بار) آبیاری کنید. آبیاری بیش از اندازه موجب زرد شدن برگ‌های گیاه می‌شود. کم‌آبی هم می‌تواند باعث پژمردگی و لوله شدن برگ‌ها شود. برای آبیاری بنجامین از آبی که املاح ندارد استفاده کنید و قبل از استفاده آب را ولرم کنید.

نور

بنجامین می‌تواند نور کم را تحمل کند ولی در نور متوسط رشد خیلی بهتری دارد. کمبود نور در طولانی مدت باعث ریزش برگ‌های گیاه می‌شود.

دما

دمای خانه(20 تا 25 درجه) برای نگهداری فیکوس بنجامین مناسب است. اما دماهای پایین‌تر یا بالاتر را هم تحمل می کند.

خاک

مخلوط خاک برگ و پیت‌ماس با زهکشی خوب استفاده شود.

تگ‌های مرتبط: روز ملی گل و گیاه گیاهان گل ها دسته گل باغ گل تاج گل_خرید گل